Wrocław – 6 maja – Racjonalna ignorancja i jej konsekwecje – Karol Zdybel

Zapraszamy na spotkanie Studenckie Koło Naukowe „Prawo, Społeczeństwo, Kultura” przy współorganizacji z KASE Wrocław oraz Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 6 maja o godz. 18:00 w sali 201 w budynku C (wejście od strony ul. Więziennej)

Tematem referatu będzie racjonalna ignorancja. Pod tym pojęciem rozumiemy – za Anthonym Downsem, jego twórcą – rezygnację ze zdobywania kosztownej wiedzy na temat spraw, o których nie możemy efektywnie decydować.

Najbardziej interesujący jest przypadek racjonalnej ignorancji w polityce – ponieważ pojedynczy głos ma znikome znaczenie dla rezultatu demokratycznych głosowań, nikomu nie opłaca się inwestować w zdobywanie wiedzy na temat konsekwencji swoich wyborów politycznych. Można przypuszczać, że taka sytuacja stanowi zagrożenie dla racjonalności systemu demokratycznego.

Podczas wystąpienia prelegent przedstawi przyczyny i konsekwencje istnienia racjonalnej ignorancji, szczególną wagę przywiązując do nowszych koncepcji amerykańskiego ekonomisty Bryana Caplana. Referat uwieńczy podsumowanie krytyczne na temat roli tytułowego pojęcia w ekonomicznej analizie polityki.

Karol Zdybel – autor artykułów naukowych, były koordynator KASE w Warszawie; studiował na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Ruhry w Bochum; przygotowuje pracę magisterską o ekonomicznej analizie polityki; z wykształcenia filozof i ekonomista, zawodowo związany z branżą doradczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *