Wrocław, 19 marca – Machaj: Czy banki centralne muszą istnieć?

19 marca 2014 roku (środa) o 18:00 w sali 307 budynku A Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbędzie się spotkanie otwarte Koła Naukowego Myśli Wolnościowej „Praxis” oraz KASE Wrocław. Wykład pt. „Czy banki centralne muszą istnieć?” wygłosi dr Mateusz Machaj.

Banki centralne są kluczowym elementem dzisiejszego światowego systemu finansowego. Ich rola uzasadniana jest przez większość teoretyków finansów i ekonomii. Mają one stać na straży stabilności pieniądza, a instrumenty którymi dysponują wpływają na wysokość stóp procentowych i koniunkturę w gospodarce. Są jednak ekonomiści, którzy wskazują na negatywne skutki istnienia „pożyczkodawców ostatniej instancji”. Czy stopy procentowe mogą być ustalane przez rynek? Jaki wpływ mają banki centralne na powstawanie kryzysów gospodarczych? W jaki sposób mogłoby się odbyć zlikwidowanie banków centralnych? Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi podczas spotkania.

Po wykładzie przewidziany jest czas na pytania i dyskusję.

Prelegent, dr Mateusz Machaj jest wrocławskim ekonomistą, adiunktem w Zakładzie Ogólnej Teorii Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Działalność społeczną związał z Instytutem Misesa, którego jest fundatorem; pełni tam również funkcję szefa Zespołu Ekspertów (specjalizuje się w teorii ekonomii i polityce gospodarczej). Niedawno ukazała się jego książka „Kapitalizm, socjalizm i prawa własności”.

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu wszystkich zainteresowanych!

Aby łatwiej trafić na miejsce spotkania, można skorzystać z planu kampusu uczelni:
wydarzenie na fb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *