Wrocław – EFEKT CANTILLONA – czyli dlaczego pieniądz ma znaczenie? – spotkanie autorskie z dr. Arkadiuszem Sieroniem – 15 listopada

KASE Wrocław wraz z Praxis – Koło Naukowe Myśli Wolnościowej mają zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z dr. Arkadiuszem Sieroniem, poświęcone jego niedawno wydanej książce „EFEKT CANTILLONA – czyli dlaczego pieniądz ma znaczenie?” opartej na rozprawie doktorskiej wyróżnionej w 2017 r. nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Odbędzie się ono 15.11.2017 r. o godzinie 18:00 w sali 10 budynku A Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Spotkanie będzie prowadził Mateusz Benedyk – prezes Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa.

Któż się nie zgodzi, że pieniądz ma znaczenie? Niestety, ekonomiści nie eksplorują dostatecznie kwestii związanych z inflacją monetarną i efektem Cantillona, czyli efektem dystrybucyjno-cenowym wynikającym z nierównomiernych zmian w podaży pieniądza oraz jego wpływem na gospodarkę. Wzrost podaży pieniądza nie wpływa w tej samej proporcji i w tym samym czasie na salda pieniężne wszystkich podmiotów gospodarczych – nowe pieniądze wprowadzane są do gospodarki poprzez określone kanały – dlatego też następuje dystrybucja dochodu oraz zmiany w strukturze relatywnych cen i produkcji. Niniejsza książka stanowi pierwsze systematyczne badanie kreacji nowych pieniędzy i kredytu w duchu pionierskiej analizy R. Cantillona. Autor pokazuje, że dla gospodarki istotny nie jest wyłącznie sam wzrost podaży pieniądza, ale także sposób, w jaki on zachodzi. Publikacja stanowi zatem ważny głos w fundamentalnej debacie na temat roli czynników pieniężnych w gospodarce, jak również na temat efektów i zasadności luźnej polityki monetarnej.

„Autor wykazał nie tylko olbrzymią erudycję w zakresie badanej problematyki, ale również fascynację przedmiotem badań. Niewątpliwym walorem pracy jest jej kompleksowość, polegająca na interpretacji analizowanych zjawisk z różnych punktów widzenia (…).”
Prof. dr hab. Stanisław Rudolf

„Za wartościowy (…) wkład Autora do nauk ekonomicznych przychodzi uznać Jego rozważania o współczesnych zjawiskach stanowiących następstwo nierównomiernego rozprzestrzeniania się wzrostu podaży pieniądza w gospodarce (bańki cenowe, zróżnicowane postaci cykli koniunkturalnych, powiększanie się nierówności dochodowo-majątkowych w dzisiejszych społeczeństwach, występowanie międzynarodowych efektów wzrostu podaży pieniądza). Fragmenty pracy odnoszące się do powyższych kwestii są cennym wkładem do aktualnej dyskusji o stanie gospodarki światowej – w tym do oceny polityki pieniężnej prowadzonej przez największe banki centralne świata.”
Prof. dr hab. Dariusz Filar

PODCZAS SPOTKANIA BĘDZIE MOŻLIWOŚĆ NABYCIA KSIĄŻKI!

Zapraszamy bardzo serdecznie!

Link do facebookowego wydarzenia: https://www.facebook.com/events/140239149958194/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *