Kraków – spotkanie – 30 października

Reforma walutowa Władysława Grabskiego (1924)

 

W poniedziałek 30.10.2017 zapraszamy Państwa na drugie w tym sezonie spotkanie Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Krakowie, które odbędzie się o godz. 18:30 na Uniwersytecie Ekonomicznym, sala C pawilon C.

Prelekcję pt. „Reforma walutowa Władysława Grabskiego (1924)” przedstawi Michał Wirtel.

Michał Wirtel – absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zwolennik państwa minimum i wolnego rynku. Publikuje w Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia KoLiber (tłumaczenia artykułów czesko- i anglo-języcznych). Miłośnik psów dużych ras.

Odrodzone w 1918 państwo polskie przeżywało liczne trudności gospodarcze. Na początku lat 20. wystąpiła w Polsce hiperinflacja. Endecki premier Władysław Grabski zdecydował się na wprowadzenie nowej, silnej waluty – markę polską zastąpił złoty.

Wykład omawia tło historyczne reformy, ekonomiczne realia początków II RP, oraz założenia i osiągnięcia reformy W. Grabskiego. Nie zabraknie również odniesień krytycznych oraz czasu na dyskusję ze słuchaczami.

Przypominamy, że spotkania mają charakter otwarty, zapraszamy do skorzystania z biblioteki Klubu, a także wzięcia udziału w części nieoficjalnej po wykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *