Kraków – spotkanie – 17 marca

Dlaczego istnieją firmy, zrzeszenia, organizacje? – Ronald Coase i ekonomia kosztów transakcyjnych – Karol Zdybel

 

W piątek 17.03.2017 zapraszamy Państwa na spotkanie Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Krakowie, które odbędzie się o godz. 18:30 na Uniwersytecie Ekonomicznym, sala A pawilon C.

Prelekcję pt. „Dlaczego istnieją firmy, zrzeszenia, organizacje? – Ronald Coase i ekonomia kosztów transakcyjnych” przedstawi Karol Zdybel.

Karol Zdybel – z wykształcenia ekonomista i filozof, zawodowo konsultant biznesowy, (współ)autor raportów makroekonomicznych i analiz rynku nieruchomości; jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół ekonomii instytucjonalnej i austriackiej; laureat Vernon Smith Prize 2016.

Ronald Coase (1910 – 2013, Nagroda im. A. Nobla 1991) był jednym z najbardziej wpływowych ekonomistów wszech czasów, chociaż nie pisał wiele. Zawdzięczamy mu położenie podwalin i sformułowanie problemów tzw. ekonomii kosztów transakcyjnych. Także oryginalne rozwiązania Coase’a, mimo że proste i obecnie dość wiekowe, są wciąż niewyczerpanym źródłem inspiracji dla współczesnych ekonomistów i badaczy pokrewnych dyscyplin.

W swoim wystąpieniu prelegent przedstawi Coase’owską odpowiedź na tytułowe pytanie, a także kilka powiązanych: dlaczego istnieją firmy? Dlaczego nie powstaje jedna wielka firma? Czym są i jaką rolę odgrywają w otaczającej nas rzeczywistości koszty korzystania z rynku? I z jakiego powodu teoria Coase’a jest uniwersalna, obejmując w zasadzie wszystkie zagadnienia ekonomiczne?

Przedstawieniu teorii Coase’a towarzyszyć będzie dyskusja krytyczna, uwzględniająca nowsze ujęcia i rozwinięcia oryginalnej teorii.

Przypominamy, że spotkania mają charakter otwarty, zapraszamy do skorzystania z biblioteki Klubu, a także wzięcia udziału w części nieoficjalnej po wykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *