Raport podsumowujący działalność KASE 1-29 marca 2012

 • Zapraszamy wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich prac na Letnim Seminarium Ekonomicznym we wrześniu 2012 roku. Artykuły powinny dotyczyć tematyki „Ekonomia i gospodarka po kryzysie 2008”.
 • 1 % dla Instytutu Misesa – zachęcamy do przekazania 1% podatku na nasz instytut. Dochód z tego przeznaczymy na lekcje, wykłady, konferencje, tłumaczenia czy też publikacje książkowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie lub poprzez kontakt z szefem fundrasingu Piotrem Kotem (tel. 513238146).
 • Z przyjemnością informujemy o rozwoju projektu bibliotek ekonomicznych. Będzie z nich można korzystać za darmo po spotkaniu KASE w każdym mieście. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Fundacji im. Lesława A. Pagi za dofinansowanie zakupu książek poprzez przyznanie stypendium oraz wydawnictwom Prohibita i Fjiorr Publishing, a także fundacji PAFERE i księgarni MultiBook za udzielenie rabatów na ten zakup.
 • Postanowiliśmy zebrać wszystkie nagrania ze spotkań Klubów Austriackiej Ekonomii, które odtąd będą dostępne na naszym oficjalnym kanale na portalu YouTube. Adres profilu to http://www.youtube.com/user/KlubyASE .
 • Z przyjemnością informujemy, że Instytut Misesa podjął współpracę z firmą AT Badania/AT Group. Dzięki temu Instytut będzie miał możliwość uzyskiwania lepszych informacji o swojej działalności oraz skuteczniej reagował na potrzeby uczestników swoich projektów, a w tym Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii.
 • W internecie zostały umieszczone zdjęcia z I Zjazdu Austriackiego, który odbył się w dniach 16-18 marca.

Spotkania KASE

Odbędą się

 • Inowrocław – 30 marca o godzinie 16 odbędzie się spotkanie o tematyce „Podstawowe założenia austriackiej szkoły ekonomii, a 14 kwietniarównież o godzinie 16 wykład poświęcony metodologii szkoły austriackiej. Szczegółowe informacje można uzyskać poprzez kontakt mailowy z szefem KASE Inowrocław – dr Sławomirem Drelichem http://austriacy.pl/inowroclaw/. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 • Poznań – Zachęcamy do udziału w konferencji naukowej pt. Polska w globalnej gospodarce, która odbędzie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Harmonogram konferencji oraz inne istotne informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.

 

Odbyły się

 • Gdańsk – 3 marca Krzysztof Turnowski wygłosił wykład „Szkoła austriacka wobec demokracji”. Natomiast temat spotkania, które odbyło się 10 marca to „Nie tylko o hanzie, czyli działanie i handel w średniowieczu”. Wykład poprowadził Paweł Awdaniec Słomka.
 • Krosno – „Upadek strefy euro – czy to już”. Spotkanie poprowadził ekspert Instytutu Misesa Szymon Chrupczalski na inauguracyjnym spotkaniu KASE w Krośnie, które odbyło się 9 marca.
 • Toruń – 9 marca Paweł Kolba przedstawił swoją prezentację „Czy na pewno chcesz być milionerem? – czyli zjawisko inflacji”. Tematem kolejnego spotkania KASE Toruń w dniu 23 marca było „Czy parytet złota zabezpiecza przed powstaniem cyklu koniunkturalnego?”
 • Wrocław – Debata o kryzysie w Europie poprowadzona przez Mateusza Benedykta odbyła się 12 marca.
 • Kraków – 14 marca Olgierd Sroczyński przedstawił referat „Nadużycie rozumu, czyli antropologia socjalizmu”, a dwa tygodnie później swój wykład wygłosił Piotr Kot o tematyce Sojusznicy czy wrogowie? Analiza porównawcza ASE i Nowoczesnej Teorii Monetarnej”. Członek KASE Kraków Marcin Chmielowski miał zaszczyt reprezentować libertarianizm w Debacie „Agory XXI wieku: Koniec neoliberalizmu(owi) ekonomicznemu!”, która odbyła się 13 marca. Krakowski KASE zachęca także do wzięcia udziału w seminariach otwartych prowadzonych przez profesora Ryszarda Szewczyka na temat „Ekonomia personalistyczna – pod prąd głównego nurtu”. Więcej informacji na stronie.
 • Warszawa – 15 marca odbyło się kolejne spotkanie KASE Warszawa. Tematem było arystotelesowskie inspiracje w XX-wiecznej teorii polityki na przykładzie Ayn Rand i Hanny Arendt. Prelekcję poprowadził Mateusz Wywiał.
 • Białystok – 22 marca na spotkaniu KASE Białystok gościł dr hab. Robert Gwiazdowski. Prezes Centrum im. Adama Smitha wygłosił wykład otwarty „Jaki kryzys?”.
 • Opole – 26 marca miało miejsce spotkanie poprowadzone przez Magdalene Szecówkę. Temat wykładu brzmiał „Czy ZUS to mus?”. Dziękujemy za przybycie.
 • Poznań – „Czego możemy nauczyć się z gry „Cashflow” Roberta Kiyosakiego?” Spotkanie poprowadził 27 marca Józef Łukaszczyk – przedstawiciel firmy Cashflow. Dziękujemy za udział.

Referaty

KASE w mediach

 • Informacja o sieci KASE pojawiła się w Rzeczpospolitej w artykule „Zwycięzca najgorętszej debaty ekonomicznej”.
 • Krośnieński portal internetowy KrosnoCity.pl napisał o spotkaniu inauguracyjnym KASE Krosno. Gratulujemy!
 • 7 marca Stanisław Kwiatkowski, współpracownik Instytutu Misesa oraz jeden z autorów Kryzys Blogu był gościem Radia Wrocław. W swoich wypowiedziach komentował pomysły urzędniczych metryczek i finansowej odpowiedzialności urzędników.
 • Zachęcamy do wysłuchania nagrania z fragmentu programu Młodzież Kontra, w którym wystąpił Marcin Chmielowski – w rozmowie z Jarosławem Gowinem oraz Joanną Senyszyn.

 

Bieżące informacje na temat działalności Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii można uzyskać na stronie www.austriacy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *