Książka „Ekonomiści szkoły austriackiej” już w sprzedaży!

W ostatnich tygodniach Instytut Studiów Regionalnych we współpracy z Instytutem Misesa i Wydziałem Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku wydał książkę Ekonomiści szkoły austriackiej. Książka przedstawia sylwetki ekonomistów z szeroko rozumianej tradycji ASE: Bastiata, Mengera, Wicksteeda, Böhm-Bawerka, Wiesera, Misesa, Schumpetera, Hazlitta, Hayeka, Hutta, Röpkego, Haberlera, Machlupa, Lachmanna, Rothbarda, Kirznera. Autorami artykułów są m.in. współpracownicy i eksperci Instytutu Misea oraz Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii: Mateusz Machaj, Maciej Bitner, Karol Pogorzelski, Jacek Kubisz, Jan Lewiński, Stanisław Kwiatkowski, Radosław Wojtyszyn, zaś słowo wstępne napisał Witold Falkowski, prezes Instytutu.

Książkę można zamówić za pośrednictwem formularza znajdującego się tutaj.

Celem książki jest przedstawienie najważniejszych dokonań Szkoły Austriackiej poprzez
charakterystykę najwybitniejszych jej przedstawicieli. Kolejność prezentowanych postaci została zdeterminowana datą urodzenia. Wybór „ikon ekonomii austriackiej” (oczywiście subiektywny) miał na celu logiczną i w miarę pełną analizę poszczególnych zagadnień szkoły, przedstawioną na tle czasów, w których Austriacy działali oraz zmian gospodarczych, które skutkowały ich osiągnięciami.
Szkoła Austriacka rozwija się dzisiaj w bardzo szybkim tempie. Jest to wynik […] gwałtownego odwrotu od matematyzacji, odrodzenia logiki werbalnej jako narzędzia
metodologicznego, a także poszukiwania stabilnej teoretycznie tradycji w domu wariatów makroekonomicznego teoretyzowania. W kategoriach polityki Szkoła Austriacka jest coraz bardziej atrakcyjna, ze względu na ciągnącą się zagadkę cyklów koniunkturalnych, upadek socjalizmu, koszt i porażkę regulacyjnego państwa opiekuńczo-wojennego (welfare-warfare state) i publiczną frustrację spowodowana przez nadmierny rozrost rządu (L.Rockwell).
Książka ma również za zadanie pokazać w jakim stopniu teoria i metoda austriacka
pozwalają na wyjaśnienie teraźniejszych problemów gospodarczych. Nurt ten charakteryzuje się dużą aktualnością i jest jednym z niewielu, który w sposób tak dogłębny wyjaśnia zjawiska, dla wielu ekonomistów „mainstreamowych” zaskakujące. Dlatego też, jak twierdzi L. Rockwell:
Ekonomia austriacka ma dziś ogromne znaczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *