Austriacy w Przasnyszu

24 lipca w Miejskim Domu Kultury z udziałem naszych przedstawicieli odbyła się debata zatytułowana „Głos w sprawie młodzieży”. Spotkanie było jednym z elementów inauguracji działalności stowarzyszenia Młodzi w Regionie. Na stronie Młodych czytamy, że stowarzyszenie stawia sobie za cel aktywizację lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, biorąc pod uwagę skalę projektu oraz wiek osób zaangażowanych w jego realizację.

W pierwszym panelu dyskusyjnym debaty (Pokolenie ’89 – pierwszy skład, czy ławka rezerwowych?) wzięli udział czołowi reprezentanci polskiej sceny politycznej: Mieczysław Burchert (KNP), Krzysztof Gawkowski (SLD), Wojciech Jasiński (PiS), Julia Pitera (PO), Aleksander Sopliński (PSL) oraz przedstawiciele młodego pokolenia znani z programu TVP Info Młodzież Kontra: Marcin Chmielowski (KASE), Bogumił Kolmasiak (Zieloni 2004), Krzysztof Kosiński (PSL) i Edyta Zmudczyńska (PJN). Dyskusja koncentrowała się na sytuacji młodych na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem roli UE i polskiego rządu w tym zakresie. Przedstawiciele klasy politycznej nie mieli łatwego zadania – argumentów przeciwko ich działalności (za które Marcin Chmielowski jako jedyny był nagradzany brawami), jak wiemy, nie brakuje.

Druga część debaty nosiła tytuł Matura to bzdura. Perspektywy zawodowe i edukacyjne. Również i w tej części można było usłyszeć głos młodych, którzy bynajmniej nie dadzą sobie wmówić, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i będzie już tylko lepiej. Udział wzięli: Mariusz Dzieliński (PJN), Filip Kiliński (stowarzyszenie Centrum Scotta), Michał Kiljan (przewodniczącego Rady Samorządu Studentów SGGW), Marcin Nowotka (Federacja Młodych Socjaldemokratów), Tomasz Ulatowski (KASE), Anna Leszczuk (Zieloni 2004) oraz Adam Zdanowski (współwłaściciel dużego przedsiębiorstwa). Był to swoisty ciąg dalszy dyskusji rozpoczętej w poprzednim panelu. Krytyce poddany został przede wszystkim kształcący bezrobotnych system edukacji i związany z tym brak perspektyw zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *