Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” i KASE Wrocław zapraszają na wykład otwarty Mateusza Benedyka pt. „Problemy z płacą minimalną?”.
Spotkanie odbędzie się 24 maja 2016 r. (wtorek) o 17:30 w sali 11 budynku A Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Do niedawna jednym z nielicznych zagadnień, co do których wśród ekonomistów panowała zgoda, były efekty kontroli cenowych. Według standardowej teorii przedstawianej na mikroekonomii cena minimalna wyższa od ceny czyszczącej rynek doprowadzi do powstania niesprzedanych nadwyżek. Taką nadwyżką może być bezrobocie będące skutkiem wysokiej płacy minimalnej. To ortodoksyjne spojrzenie zostało jednak w ostatnich dekadach zachwiane przez nową generację badań ekonometrycznych. Na podstawie tych badań pojawiają się głosy, że podwyższanie płacy minimalnej to rozsądna i sprawdzona forma polityki społecznej, która prowadzi do wzrostu dochodów tej części społeczeństwa, która jest zagrożona ubóstwem. W Stanach Zjednoczonych nie brak ekonomistów, którzy domagają się dwukrotnego podwyższenia płacy minimalnej. W Polsce entuzjazm wielu budzi wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł. Mateusz Benedyk przedstawi losy debat dotyczących płacy minimalnej w literaturze ekonomicznej i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy podnoszenie płacy minimalnej w Polsce to skuteczny sposób na trwałe podniesienie dobrobytu pracowników.
Mateusz Benedyk – ekonomista i historyk; od 2014 r. prezes Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polityki pieniężnej, bankowości, polityki fiskalnej; stypendysta Summer Mises Fellowship w Ludwig von Mises Institute w Alabamie, USA.
Dodaj komentarz