Zapraszamy na kolejny referat Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Krakowie. Tym razem Marcin Chmielowski przybliży nam fragment historii ruchu libertariańskiego w USA. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.10 w najbliższą środę, 28 maja w sali B pawilonu C Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Libertarianizmu nie można zaklasyfikować jako prawicy lub lewicy. Ale to nie znaczy, ze sami libertarianie nie zdają sobie sprawy z doniosłości tego podziału oraz bliskości niektórych swoich postulatów z tymi, które głosi prawica lub lewica. Problem praktycznego wchodzenia w sojusze polityczne w celu realizacji choćby części libertariańskiego programu prześledzimy na przykładzie USA, gdzie ruch wolnościowy jest najsilniejszy.
Podczas referatu zostanie prześledzona i omówiona droga, którą amerykańscy libertarianie przeszli od lat powojennych do dzisiaj. Na rożnych jej etapach towarzyszyli im niekiedy zupełnie niepodobni do siebie sojusznicy. Od Starej Prawicy, poprzez Nową Lewicę, paleokonserwatystów, ruchy secesjonistyczne, środowiska zarówno mocno tradycjonalistyczne, jak i zdecydowanie progresywistyczne. W każdym z tych mniej lub bardziej doraźnych sojuszy libertarianie starali się odnaleźć, prawie za każdym aliansem stał Mr. Libertarian czyli Murray Rothbard, którego wpływ na to, jak libertarianie myślą i myśleli o polityce i jej oczywistej składowej, którą są kompromisy, jest jak najbardziej wart przybliżenia.
Referat wygłosi Marcin Chmielowski – doktorant nauk o polityce (Uniwersytet Pedagogiczny im K.E.N. w Krakowie) wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, współpracownik Instytutu Misesa. Wystąpienie jest częścią plonu badawczego, który Marcin zebrał podczas swojej miesięcznej wizyty naukowej w Mises Institute w Alabamie.
Polecana lektura wprowadzająca: //liberalis.pl/2007/03/12/
Po referacie można będzie skorzystać z darmowej biblioteki ekonomicznej. Jednocześnie przypominamy, że spotkania KASE Kraków mają charakter otwarty i uczestnictwo w nich nie wymaga spełnienia żadnych formalności.
Przypominamy również o trwającej akcji zbiórki książek dla WBP w Krakowie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/
Dodaj komentarz