- Zapraszamy wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich prac na Letnim Seminarium Ekonomicznym we wrześniu 2012 roku. Artykuły powinny dotyczyć tematyki „Ekonomia i gospodarka po kryzysie 2008”.
- Kluby Austriackiej Szkoły Ekonomii objęły patronat nad tegorocznym Liberty English Camp. W tym roku obóz odbędzie się w dniach 2-7 lipca w Milówce, u podnóża gór Beskidu Żywieckiego. Zajęcia (dyskusje w małych grupach, warsztaty poświęconych zakładaniu własnej firmy, debaty oksfordzkie) prowadzone będą przez native speakerów (skupionych w The Language of Liberty Institute) z różnych zakątków globu. Oferta Liberty English Camp skierowana jest przede wszystkim do licealistów i studentów, pragnących poprawić swoje umiejętności językowe oraz zgłębić tajniki przedsiębiorczości. Zapraszamy i zachęcamy do promowania wydarzenia. Dla członków KASE obowiązuje znaczna zniżka (szczegóły u szefa projektu austriacy@mises.pl)
Spotkania KASE
Odbyły się:
- Inowrocław – 14 kwietnia o godzinie 13:00 odbyło się spotkanie o tematyce „Menger, Mises, Rothbard i Hayek – koryfeusze szkoły austriackiej”.
- Wrocław – 2 kwietnia o godzinie 16.45 odbyło się spotkanie o tematyce „Bitcoin – złoto XXI w. ?”. Wstęp do dyskusji przedstawił Maciej Kubica.
- 11 kwietnia o godzinie 16:45 Jakub Bożydar Wiśniewski przedstawił zarzuty wobec welfare economics Rothbarda.
- 16 kwietnia o godzinie 16:45 odbyła się dyskusja poświęcona możliwości i trwałości funkcjonowania konkurencyjnych aparatów ochrony własności.
- 26 kwietnia odbyło się wspólne spotkanie KASE Wrocław i Koła Naukowego Ogólnej Teorii Ekonomii (KNOTE), referat zatytułowany „Libertarianizm czy libertarianizmy?” przedstawił Marcin Chmielowski z KASE Kraków.
- Toruń– 20 kwietnia o godzinie 16:20 odbyło się kolejne spotkanie KASE Toruń o tematyce „Austriacka i chicagowska szkoła ekonomii – próba porównania” .Szczecin
– 24 Kwietnia był dla Szczecina dniem austriackiej szkoły ekonomii. O godzinie 14.00 Marcin Chmielowski (KASE Kraków) przedstawił referat pt. „Anarchokapitalizm”. Spotkanie odbyło się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Tego samego dnia odbyły się jeszcze dwa spotkania z udziałem Marcina. W ramach regularnych spotkań KASE Szczecin (ul. Sienna 9) odbyła się dyskusja, której hasłem wywoławczym było pytanie: „Czy rząd jest nam faktycznie niezbędny?” Stanowisko klasycznie liberalne prezentował Jakub Mitura, szef KASE Szczecin, Marcin natomiast argumentował z pozycji libertariańskich. Wieczorem, w Klubie Myśli Swobodnej (ul. Bogurodzicy 3) Marcin wygłosił referat pt. „Państwo dobrobytu – ideał czy utopia, realizacja praktyczna w Polsce, Europie i na Świecie”. Licznie przybyłym dziękujemy za udział
- Warszawa – 26 kwietnia o godz. 18.30 na Wydziału Nauk Ekonomicznych UW odbyło się spotkanie poświęcone strefie euro w kontekście kryzysu gospodarczego. Wykład poprowadziła Marta Korczak.
- Poznań – 17 kwietnia o godzinie 19:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym mogliśmy wysłuchać referatu Jakuba Wozińskiego, autora „A priori sprawiedliwości” oraz felietonisty Najwyższego Czasu.
- Łódź – 12 kwietnia o godzinie 18.30 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ odbyło się spotkanie o tematyce „Bankowość islamska receptą na kryzys?” wykład wygłosił Arkadiusz Sieroń.
- 26 kwietnia o godzinie 18.30 wykład pt. „Rola zapasów w cyklu koniunkturalnym” wygłosił Arkadiusz Sieroń.
- Kraków – 11 kwietnia o godzinie 18.30 na Uniwersytecie Ekonomicznym referat pod tytułem „Spirala zadłużenia światowej gospodarki i możliwe wyjścia z sytuacji” przedstawi Rafał Bill. Na spotkaniu poruszane były problemy dynamicznie rosnących wskaźników długu publicznego oraz analizowane możliwe sposoby wyjścia z tej sytuacji.
- 18 kwietnia Marcin Chmielowski z KASE Kraków wziął udział w panelu dyskusyjnym – „Zaburzenia funkcjonowania rynków finansowych i ich znaczenie w gospodarce.”organizowanym w ramach Festiwalu Przedsiębiorczości organizowanego przez Studenckie Forum Business Centre Club.
- 23 kwietnia odbyła się konferencja naukową organizowaną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie z okazji dwudziestolecia Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji UEK. Udział w konferencji wzięli członkowie KASE: Olgierd Sroczyński („System edukacyjny a innowacyjność gospodarki. Polska perspektywa”), Szymon Chrupczalski („Wiedza w przedsiębiorczości – od Facebooka po granty UE”) oraz Dominik Jaskulski („Koncepcja przedsiębiorczości Izraela Kirznera”) w konferencji wziął udział także gość specjalny prof. Victor Claar (USA, Henderson State University, Acton Institute) temat wykładu to: „Fair Trade? Its Prospects as a Poverty Solution”. Dwa dni później,
- 25 kwietnia o godzinie 17.30 w sali konferencyjnej budynku Herbewo odbyło się spotkanie współorganizowane przez KASE Kraków oraz Fundację PAFERE. Spotkanie poprowadził prof. Victor Claar.
Referaty
- Zapraszamy do obejrzenia wykładu Hansa-Hermanna Hoppego o różnicach między systemem prawa prywatnego a systemem prawa państwowego, który został wygłoszony na drugim Seminarium austriackiej szkoły ekonomii. http://mises.pl/blog/2012/04/18/video-hoppe-spoleczenstwo-prawa-panstwowego-czy-prywatnego
- Dostępny jest wykład prof. Thomasa E. Woodsa Jr. na seminarium „Economics for High School Students”, które odbyło się w Mises Institute w Auburn o amerykańskiej historii okiem ekonomisty. http://mises.pl/blog/2012/04/03/video-woods-amerykanska-historia-okiem-ekonomisty/
KASE w mediach:
Zachęcamy do lektury artykułów autorstwa wieloletniego współpracownika Instytutu Misesa i szefa KASE Łódź, Arkadiusza Sieronia na portalu RynekZlota24.pl. Instytut Misesa objął nad portalem patronat merytoryczny.
Opracował Andrzej Poliński
Dodaj komentarz