Wrocław – 19 kwietnia – Czy warto umierać za prawa Saya? Wykład dr. Mateusza Machaja

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” i KASE Wrocław serdecznie zapraszają na wykład dr. Mateusza Machaja pt. „Czy warto umierać za prawa Saya?”.

Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. (wtorek) o 17:30 w sali 101 budynku E Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ul. Komandorska 118/120).

Prawo rynków Saya to twierdzenie, które ma już ponad 200 lat, a mimo to wciąż pozostaje tematem gorących dyskusji między ekonomistami. Według Saya to podaż jest czynnikiem tworzącym popyt, a więc to produkcja zawsze wyprzedza wynagrodzenie za pracę, kapitał i ziemię. Ekonomistą, który uznał, że obalił prawo Saya był John Maynard Keynes, a jeden ze współczesnych kontynuatorów jego myśli – Paul Krugman – nazwał je „w najlepszym wypadku bezużyteczną tautologią”. Czy rzeczywiście prawo Saya jest według dzisiejszej wiedzy bezużyteczne? Jaki jest jego wpływ na teorię ekonomii i czy warto dziś za nie umierać?

Nasz gość będzie przekonywał, że nie istnieje jedno prawo Saya, lecz cała grupa rozmaitych twierdzeń ekonomicznych, które przyjęło się w ten sposób nazywać. Dlatego pod pewnymi względami zarówno krytycy jak i zwolennicy prawa Saya mają jednocześnie rację.

Dr Mateusz Machaj jest ekonomistą, adiunktem w Zakładzie Ogólnej Teorii Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także fundatorem Instytutu Misesa, gdzie pełni funkcję szefa Zespołu Ekspertów. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół historii myśli ekonomicznej i czystej teorii ekonomii, uwzględniającej zagadnienia mikroekonomiczne i makroekonomiczne. Jest również autorem wielu publikacji naukowych, w tym wydanej w 2014 roku książki „Kapitalizm, socjalizm i prawa własności”.

Wydarzenie na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *