Warszawa, wtorek 18.03 godz. 19:00 – Zarys austriackiej teorii państwa

10006185_10152002568002828_1357832766_n

KASE Warszawa zaprasza na pierwszy w nowym semestrze referat wygłoszony w ramach tutejszego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii. Spotkanie odbędzie się we wtorek 18 marca o godz. 19:00 w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber przy ul. Zgoda 4 m. 6.

Tematem referatu Karola Zdybla, koordynatora KASE Warszawa, będzie „Zarys austriackiej teorii państwa”. Nie chodzi tu jednak – jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – o przedstawienie normatywnej (albo inaczej: pozytywnej) koncepcji ustrojowej (podobnej do tej wyłożonej w „Konstytucji wolności” Hayeka).

W ramach szkoły austriackiej i w oparciu o dorobek teoretyczny przedstawicieli szkoły, a dokładniej w tradycji Misesa, Rothbarda i Hoppego, pojawiła się bowiem krytyczna analiza państwa, skupiająca się na wskazywaniu tych elementów instytucji państwa, które dzięki samemu swojemu istnieniu silnie oddziałują na zamożność społeczeństw, dobrobyt, własność prywatną i kulturę ludzką. To właśnie im poświęcone będzie gros referatu.

Ta analiza ma również swoją stronę dynamiczną – Austriacy zastanawiają się, które państwa triumfują w międzypaństwowej rywalizacji i jak ta rywalizacja odbija się na życiu społecznym. Obejmuje również analizę ustrojową państw.
Wszystko to stanowi – zdaniem poszczególnych autorów-przedstawicieli ASE – przedłużenie rdzenia teorii ekonomii, jaka została wypracowana w ramach szkoły austriackiej.

Po referacie – jak zawsze – dyskusja z publicznością oraz afterparty.
Zapraszamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *