Raport podsumowujący działalność KASE 1-29 marca 2012

 • Zapraszamy wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich prac na Letnim Seminarium Ekonomicznym we wrześniu 2012 roku. Artykuły powinny dotyczyć tematyki „Ekonomia i gospodarka po kryzysie 2008”.
 • 1 % dla Instytutu Misesa – zachęcamy do przekazania 1% podatku na nasz instytut. Dochód z tego przeznaczymy na lekcje, wykłady, konferencje, tłumaczenia czy też publikacje książkowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie lub poprzez kontakt z szefem fundrasingu Piotrem Kotem (tel. 513238146).
 • Z przyjemnością informujemy o rozwoju projektu bibliotek ekonomicznych. Będzie z nich można korzystać za darmo po spotkaniu KASE w każdym mieście. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Fundacji im. Lesława A. Pagi za dofinansowanie zakupu książek poprzez przyznanie stypendium oraz wydawnictwom Prohibita i Fjiorr Publishing, a także fundacji PAFERE i księgarni MultiBook za udzielenie rabatów na ten zakup.
 • Postanowiliśmy zebrać wszystkie nagrania ze spotkań Klubów Austriackiej Ekonomii, które odtąd będą dostępne na naszym oficjalnym kanale na portalu YouTube. Adres profilu to http://www.youtube.com/user/KlubyASE .
 • Z przyjemnością informujemy, że Instytut Misesa podjął współpracę z firmą AT Badania/AT Group. Dzięki temu Instytut będzie miał możliwość uzyskiwania lepszych informacji o swojej działalności oraz skuteczniej reagował na potrzeby uczestników swoich projektów, a w tym Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii.
 • W internecie zostały umieszczone zdjęcia z I Zjazdu Austriackiego, który odbył się w dniach 16-18 marca.

Spotkania KASE

Odbędą się

 • Inowrocław – 30 marca o godzinie 16 odbędzie się spotkanie o tematyce „Podstawowe założenia austriackiej szkoły ekonomii, a 14 kwietniarównież o godzinie 16 wykład poświęcony metodologii szkoły austriackiej. Szczegółowe informacje można uzyskać poprzez kontakt mailowy z szefem KASE Inowrocław – dr Sławomirem Drelichem http://austriacy.pl/inowroclaw/. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 • Poznań – Zachęcamy do udziału w konferencji naukowej pt. Polska w globalnej gospodarce, która odbędzie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Harmonogram konferencji oraz inne istotne informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.

 

Odbyły się

 • Gdańsk – 3 marca Krzysztof Turnowski wygłosił wykład „Szkoła austriacka wobec demokracji”. Natomiast temat spotkania, które odbyło się 10 marca to „Nie tylko o hanzie, czyli działanie i handel w średniowieczu”. Wykład poprowadził Paweł Awdaniec Słomka.
 • Krosno – „Upadek strefy euro – czy to już”. Spotkanie poprowadził ekspert Instytutu Misesa Szymon Chrupczalski na inauguracyjnym spotkaniu KASE w Krośnie, które odbyło się 9 marca.
 • Toruń – 9 marca Paweł Kolba przedstawił swoją prezentację „Czy na pewno chcesz być milionerem? – czyli zjawisko inflacji”. Tematem kolejnego spotkania KASE Toruń w dniu 23 marca było „Czy parytet złota zabezpiecza przed powstaniem cyklu koniunkturalnego?”
 • Wrocław – Debata o kryzysie w Europie poprowadzona przez Mateusza Benedykta odbyła się 12 marca.
 • Kraków – 14 marca Olgierd Sroczyński przedstawił referat „Nadużycie rozumu, czyli antropologia socjalizmu”, a dwa tygodnie później swój wykład wygłosił Piotr Kot o tematyce Sojusznicy czy wrogowie? Analiza porównawcza ASE i Nowoczesnej Teorii Monetarnej”. Członek KASE Kraków Marcin Chmielowski miał zaszczyt reprezentować libertarianizm w Debacie „Agory XXI wieku: Koniec neoliberalizmu(owi) ekonomicznemu!”, która odbyła się 13 marca. Krakowski KASE zachęca także do wzięcia udziału w seminariach otwartych prowadzonych przez profesora Ryszarda Szewczyka na temat „Ekonomia personalistyczna – pod prąd głównego nurtu”. Więcej informacji na stronie.
 • Warszawa – 15 marca odbyło się kolejne spotkanie KASE Warszawa. Tematem było arystotelesowskie inspiracje w XX-wiecznej teorii polityki na przykładzie Ayn Rand i Hanny Arendt. Prelekcję poprowadził Mateusz Wywiał.
 • Białystok – 22 marca na spotkaniu KASE Białystok gościł dr hab. Robert Gwiazdowski. Prezes Centrum im. Adama Smitha wygłosił wykład otwarty „Jaki kryzys?”.
 • Opole – 26 marca miało miejsce spotkanie poprowadzone przez Magdalene Szecówkę. Temat wykładu brzmiał „Czy ZUS to mus?”. Dziękujemy za przybycie.
 • Poznań – „Czego możemy nauczyć się z gry „Cashflow” Roberta Kiyosakiego?” Spotkanie poprowadził 27 marca Józef Łukaszczyk – przedstawiciel firmy Cashflow. Dziękujemy za udział.

Referaty

KASE w mediach

 • Informacja o sieci KASE pojawiła się w Rzeczpospolitej w artykule „Zwycięzca najgorętszej debaty ekonomicznej”.
 • Krośnieński portal internetowy KrosnoCity.pl napisał o spotkaniu inauguracyjnym KASE Krosno. Gratulujemy!
 • 7 marca Stanisław Kwiatkowski, współpracownik Instytutu Misesa oraz jeden z autorów Kryzys Blogu był gościem Radia Wrocław. W swoich wypowiedziach komentował pomysły urzędniczych metryczek i finansowej odpowiedzialności urzędników.
 • Zachęcamy do wysłuchania nagrania z fragmentu programu Młodzież Kontra, w którym wystąpił Marcin Chmielowski – w rozmowie z Jarosławem Gowinem oraz Joanną Senyszyn.

 

Bieżące informacje na temat działalności Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii można uzyskać na stronie www.austriacy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *