Artykuł o KASE

Na łamach portalu polacy-online.pl ukazał się artykuł Jakuba Wozińskiego poświęcony sieci Klubów Austriackiej Szkoły Ekonomii. Zapraszamy do lektury!

 

Powracające nieustannie niczym fala przypływu kryzysy gospodarcze sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna sobie zadawać pytanie o prawdziwą ich przyczynę. Podawane najczęściej wyjaśnienia są jednak niewystarczające i mylne, dlatego coraz więcej osób sięga po austriacką szkołę ekonomii, odnajdując w niej niezwykle zasobne źródło inspiracji.

W czasach PRL-u na polskich uczelniach ekonomicznych niepodzielnie dominował marksizm, stopniowo ustępujący keynesizmowi. Po 1989 roku doszło w polskiej nauce do zmian, lecz tak jak w pozostałych dziedzinach życia, nie były one dostatecznie radykalne. W rezultacie świat ekonomii skażony jest wciąż ideami, które służyły budowie rzekomo lepszej, socjalistycznej przyszłości. Do Polski przeniknęło wprawdzie sporo nowych teorii, ale niewiele z nich można uznać za prawdziwie wolnorynkowe. Uznawana za najbardziej leseferystyczną austriacka szkoła ekonomii jest dziś znana tylko nielicznym członkom kadry naukowej, lecz w przypadku studentów i pasjonatów ekonomii rzecz ma się już zupełnie inaczej.

czytaj całość na portalu polacy-online

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *